Opublikowany przez: monika.g 2017-08-18 16:59:26
Autor zdjęcia/źródło: Oparzenia słoneczne @boryanam / Freepik
Promieniowanie UV działa o każdej porze roku - czy to lato, czy zima – zawsze jesteśmy na nie narażeni, a co za tym idzie możemy obawiać się poparzeń słonecznych. Z tego powodu skórę powinniśmy chronić cały czas, aby nie narażać jej na oparzenia słoneczne czy gorsze konsekwencje w postaci zmian nowotworowych.
Latem promienie słoneczne intensywniej oddziałują na naszą odsłoniętą skórę, zwłaszcza, że celowo się na nie wystawiamy, aby z urlopu wrócić z piękną opalenizną. Często jednak nadmierne opalanie prowadzi do poparzeń skóry, których nawet mimo stosowania niektórych środków zapobiegawczych nie jesteśmy w stanie uniknąć. No bo kto z zegarkiem w ręku pilnuje, aby na plaży podczas letniego relaksu smarować się co godzinę kremem z filtrem lub chować się przed słońcem w południe, gdy właśnie o tej porze najłatwiej i najszybciej można się opalić? Takie drobne uchybienia mogą mieć poważne konsekwencje. Po nadmiernym opalaniu lepiej działać od razu.
>>> Czytaj też: Oparzenia słoneczne u dzieci – jak im zapobiegać i jak sobie z nimi radzić?
Jeśli po opalaniu czujesz, że twoja skóra zaczyna robić się czerwona i jest mocno rozgrzana, a przy dotykaniu czujesz pieczenie to znak, że doszło do jej uszkodzenia. Świeże oparzenia słoneczne najlepiej jest zregenerować za pomocą naturalnych środków. Na poparzoną skórę nałóż wyjętą z lodówki śmietanę, jogurt naturalny lub kefir – białka mleka skutecznie zregenerują uszkodzony naskórek. Wnikają również w głębsze warstwy skóry zapobiegając ich dalszym uszkodzeniom. Chłód natomiast złagodzi stan zapalny i przyniesie ulgę. Oparzenia słoneczne skutecznie zregeneruje i zadziała także przeciwzapalnie żel, balsam lub pianka zawierające pantenol oraz witaminę E. Witamina E i witamina C to słynne przeciwutleniacze, które zwalczają wolne rodniki powodujące uszkodzenia wewnątrzkomórkowe. Warto je stosować nie tylko w kosmetykach, ale również w swojej diecie.
Opalanie pobudza produkcję witaminy D i nadaje skórze piękny kolor, niestety jednak ma również swoje wady, ponieważ wysusza skórę i przyspiesza proces starzenia się. Dlatego nie powinniśmy się opalać zbyt często i za intensywnie, aby uniknąć oparzeń słonecznych. Po każdej dłuższej ekspozycji na słońce skóra potrzebuje bowiem odbudowy. Zastosuj te 3 kroki a przywrócisz jej blask.
Krok 1 regeneracja skóry: złuszczanie
Gdy skóra już trochę odpocznie i zacznie się łuszczyć przyda jej się wtedy delikatny peeling, który usunie martwy naskórek i odsłoni zdrową, nieuszkodzoną warstwę skóry. Peeling zadziała wygładzająco, spłyci zmarszczki i pobudzi skórę do odnowy. Możesz zastosować peeling mechaniczny, zwierający ścierające drobinki lub chemiczny z kwasami rozpuszczającymi martwe komórki naskórka.
Krok 2 regeneracja skóry: nawilżanie
Przesuszoną skórę skutecznie nawilży kosmetyk zawierający tłuste oleje naturalne takie jak kokosowy czy migdałowy lub masło shea. Używaj również kosmetyków zawierających kwas hialuronowy i kolagen, które nawilżają i odbudowują uszkodzone warstwy skóry. Chłodzący mentol, ekstrakt z mięty przyniosą Ci ulgę, a aloes, rumianek i nagietek – zadziałają łagodząco, tak samo jak witamina E. Zdrowa, nawilżona skóra łatwiej obroni się przed oparzeniem słonecznym.
Krok 3 regeneracja skóry: wyrównanie kolorytu
Nie zawsze opalając się uzyskasz równomierny koloryt skóry. Melanina wytwarzana pod wpływem promieni słonecznych może się nierówno rozkładać w warstwach skóry powodując nieestetyczne przebarwienia i plamy. Pozbędziesz się ich używając kosmetyków rozjaśniających np. z wyciągiem z ogórka lub kwasami AHA. Rozświetlą one przebarwienia i dodadzą skórze blasku.
Aby opalenizna była widoczna jak najdłużej skóra musi być odpowiednio nawilżona. Sucha i spierzchnięta skóra będzie wyglądała nieestetycznie i będzie szybko się złuszczała, co spowoduje równie szybkie blaknięcie pięknego, złotego koloru. Do utrwalenia opalenizny możesz stosować specjalne balsamy do tego przeznaczone. Możesz też użyć nawilżających balsamów czy maseł do ciała, które zawierają w swoim składzie glicerynę, masło kokosowe, kakaowe, shea lub karite oraz naturalne oleje np. ze słodkich migdałów.
Wiadomo, że najlepiej zapobiegać niż później leczyć. Jeśli chodzi o opalanie to większość z nas zna podstawowe zasady pozwalające na uniknięcie oparzenia słonecznego, jednak nie każdy je stosuje. Warto więc je powtarzać, bo wystawianie skóry zbyt często na działanie promieni słonecznych może spowodować nie tylko nieprzyjemne oparzenia słoneczne, ale również gorsze konsekwencje takie jak rak skóry.
Oparzenia słoneczne - jak ich uniknąć:
nie opalaj się w godzinach 11:00 – 15:00, wtedy promieniowanie jest najsilniejsze,
20 minut przed wyjściem na słońce użyj kremu z filtrem przeciwsłonecznym nie niższym niż SPF 20, ponawiaj nakładanie go co godzinę i po każdym wyjściu z wody,
osłaniaj głowę kapeluszem, czapką czy parasolem – przegrzanie mózgu prowadzi do odwodnienia, a w konsekwencji omdlenia lub udaru.
noś okulary przeciwsłoneczne – silne promienie słoneczne osłabiają widzenie i mogą uszkodzić wzrok.
Jeśli doszło u Ciebie do oparzenia słonecznego zrezygnuj z opalania i zastosuj powyższe wskazówki. W ten sposób przywrócisz swojej skórze naturalne nawilżenie, zdrowy wygląd i to, co najważniejsze, unikniesz szkodliwych dla zdrowia konsekwencji.
ZOBACZ TAKŻE:
Opalanie w ciąży – jak bezpiecznie korzystać ze słońca?>>
Udar słoneczny - dzieci i mamy zapraszamy do cienia!>>
Pokaż wszystkie artykuły tego autora
Stokrotka 2017.08.21 18:04
Jakoś nie miałam okazji w tym roku.. ale zawsze uważałam z nadmiarem słońca. Szczególnie z dzieci trzeba chronić
Nie masz konta? Zaloguj się, aby pisać swoje własne artykuły.